fbpx

Smycze, obroże, szelki

Cena

Smycze obroże szelki dla psa.

SMYCZE OBROŻE SZELKI?CO WYBRAĆ DLA PSA?

Każdy opiekun czworonoga staje w końcu przed wyborem – szelki czy obroża? To trudne pytanie i niezależnie od tego na co się zdecydujemy, każde z tych akcesoriów ma swoje zalety i wady. Bezsprzecznie każdy pies musi posiadać smycz i na spacery musi być wyprowadzany na smyczy. Wynika to z przepisów prawa. Smycz trzeba przymocować do obroży lub do szelek. Stąd zestaw spacerowy „smycz + obroża” lub „smycz + szelki” jest jednym z podstawowych, obligatoryjnych elementów psiej wyprawki. W praktyce na spacerach możemy zauważyć psy zarówno w szelkach jak i z obrożą.

DLA SZCZENIAKA LEPSZA OBROŻA

Ciało szczeniaka jest delikatne, stąd niezwykle ważne jest dokonanie odpowiedniego wyboru akcesoriów do wychodzenia na spacer. W przypadku psiaków, które dopiero stawiają pierwsze kroki na spacerach lepszym rozwiązaniem będzie obroża niż szelki. Przede wszystkich obrożę można łatwiej i szybciej założyć, co może być nie bez znaczenia w przypadku niesfornego szczeniaka. Poza tym, gdy pies ma założoną obrożę znacznie łatwiej jest zapanować nad nim, szczególnie gdy nie ma on jeszcze wyrobionego nawyku chodzenia przy nodze.

PODSUMOWANIE

Co wybrać – szelki czy obrożę? Co będzie lepsze dla psa? Niestety nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Każde z tych rozwiązań ma swoje zalety i wady. Każde ma swoich zwolenników i przeciwników. I dobrze. Jest wybór i każdy może wybrać to, co lepsze dla jego czworonoga. Zdecydowanie najważniejszym parametrem jest odpowiedni materiał, z którego szelki czy obroża zostały wykonane. Poza tym istotny jest odpowiedni rozmiar, aby ten element spacerowego zestawu nie był ani za luźny ani zbyt ciasny. Dla szczeniaków i psów, które dopiero uczą się chodzić przy nodze chyba lepiej na początek zdecydować się na obrożę, która daje lepszą kontrolę nad psem. Dorosłe, wychowane już psiaki dodatkowo lubiące aktywność na smyczy, lepiej ubierać w szelki, które nie będą krępowały szyi i bardziej równomiernie rozłożą ciężar. Najważniejsze, aby nasz pies czuł się wygodnie i komfortowo.