fbpx

Pielęgnacja i higiena

Cena

Pielęgnacja i higiena Psa.

Pielęgnacja i higiena psa: od czego zależy nakład czasu i energii?

Pielęgnacja psa zależy w dużej mierze od jego rasy i stanu zdrowia – czworonogi długowłose wymagają znacznie więcej zabiegów pielęgnacyjnych niż te krótkowłose i nie posiadające podszerstka. Podobnie rzecz ma się z rasami przehodowanymi, podatnymi na dolegliwości skórne i infekcje – w tym przypadku ważne są czynności profilaktyczne, aby nie doszło na przykład do zagrzybienia uszu, zapalenia fałd skórnych czy zaczerwienienia zbyt suchych lub łzawiących oczu. Nie bez znaczenia jest także temperament zwierzaka oraz otoczenie, w którym mieszka – psy kochające błotne kąpiele lub kopanie podziemnych korytarzy potrzebują częstszej styczności z mydłem i wodą niż mimozy preferujące relaks w zaciszu domowej kanapy.

Podstawa każdej pielęgnacji: oswojenie psa z rytuałem

Niezależnie od nakładu czasu i energii, jaki musisz włożyć w pielęgnację swojego psa, pierwszym krokiem musi być przyzwyczajenie czworonoga do zabiegów higieny. Najłatwiej przyjdzie to właścicielom szczeniąt, które od niechcenia, podczas zabawy można oswajać na przykład ze szczotką, z zaglądaniem do uszu czy pyska, a później stopniowo także z pincetą na kleszcze czy cążkami do paznokci. Takie przedsięwzięcie będzie już trudniejsze w przypadku zwierząt zaadoptowanych w wieku dorosłym, których pielęgnacja była wcześniej zaniedbana. Zdobycie zaufania potrwa tu z pewnością dłużej, ale przy odpowiedniej dozie cierpliwości dbanie o psa będzie możliwe bez warczenia, kąsania i bez stresu.

Ile energii włożysz i czasu poświęcisz w pielęgnację swojego czworonoga, zależy w dużej mierze od jego rasy. Zanim zdecydujesz się na psa, który zauroczył Cię czarującym wyglądem, dowiedz się, czy zabiegi pielęgnacyjne, których wymaga jego długa sierść, pofałdowana skóra lub wrażliwe uszy, nie przerosną Twoich możliwości. Regularna pielęgnacja wzmocni więź między Tobą a Twoim podopiecznym i zaoszczędzi Ci z pewnością niejednej wizyty u weterynarza.